Headteacher

Mr Christopher Ash

 

Deputy Headteachers

Mrs Brigitte Marsden

Ms Bronagh O’Neill

Assistant Headteachers

Mrs Carol Tustanowskyj
Mr Lee Jones
Miss M Coterill
Miss A Smith (DP6)

Mr Oliver Harelimana
Miss Sarah Baldwin
Mrs Rosie Jukes

Year 7

Head of Achievement

Miss L Clough
Learning Mentor
Ms S Luggah

Year 8

Head of Achievement

Miss R Harris Batt
Learning Mentor
Mr R Elayba

Year 9

Head of Achievement

Miss Y Esat
Learning Mentor
Mr J Nketia

Year 10

Head of Achievement

Miss B Ihezie
Learning Mentor
Ms Z Paterson

Year 11

Head of Achievement

Ms R Stanley
Mr C Mullings

Learning Mentor
Miss M Zahid

Year 12

Head of Achievement

Mr B Trayler
Miss E Greenslade

Learning Mentor
Ms M Bini

Year 13

Head of Achievement

Mrs J Bains
Miss S Akhtar

Learning Mentor
Ms M Richards
Art
Art
Subject Teachers

Ms S Clements (Subject Leader)
Mr P Holland
Ms P White (Art Technician)

Business Studies
Business Studies
Computer Science
Computer Science
Dance
Dance
Subject Teachers

Ms C Watkins (Subject Leader)

Design Technology
Design Technology
Subject Teachers

Ms L Genz (Subject Leader)
Mr T Kufandirori
Ms J Stock
Ms M Evetts
Mr D Genz (DT Technician)

Drama
Drama
Subject Teachers
Ms J Lewis (Directive of Cultural & Creative Education)
Ms A Smith Ms J Lewis (Assistant Headteacher DP6)
Mrs L Ennin
Ms H Garraway
Economics
Economics
Subject Teachers

Mr P Watson
Ms Y Esat
Ms S Akhtar

English
English
Subject Teachers
Ms S Baldwin (Assistant Head Teacher)
Ms S Begum (Subject Leader)
Mrs Thakrar
Mrs H Bruney (Lead Practitioner)
Miss Z Ligertwood (2nd in Charge / KS4 Lead)
Mrs B Gill  (Learning Area Leader: Vocational Studies)
Miss R Harris Batt  (HOY Yr8)
Miss C How (KS3 Coordinator)
Ms R Stanley
Ms M Murphy
Mr L Rahman
Miss N Begum
Miss N Joyce  (Literacy Coordinator)
EPQ
EPQ
Subject Teachers

Ms H Grafton

Film Studies
Film Studies
Subject Teachers
Mr N Elliott  (Subject Leader)
Geography
Geography
Subject Teachers

Mrs L Stafford (Subject Leader)
Mr B Altinok
Miss E McCarthy
Miss E Greenslade (HoA Year 12)
Ms L Corbett
Ms J Mead

History
History
Subject Teachers

Mr P J Condon (Subject Leader)
Ms J Bains (2nd in charge & HOY Yr13)
Mrs R Jukes (Assistant Headteacher)
Mr D Khan
Miss E Cowell
Miss M Zahid

Literacy, ESOL & EAL
Literacy, ESOL & EAL
Subject Teachers
Miss N Joyce (Literacy Coordinator)
Mrs M Berghes (EAL Coordinator)
Mathematics
Mathematics
Subject Teachers

Mr O Harelimana (Assistant Headteacher)
Mr O Islam (Subject Leader)
Mrs V Pasha (Mathematics Lead Yr9)
Mr S Ahmed  (Mathematics Lead Yr10)
Mr A Page  (Mathematics Lead KS5)
Mrs B Kyere (KS3 Coordinator Mathematics)

Miss B Ihezie  (HOY Yr9)
Mr L Medine
Mr M Mbenza
Miss K Jamal Deen
Miss Z Haque

Modern Foreign Languages
Modern Foreign Languages
Music
Music
Subject Teachers

Miss D Guven  (Subject Leader)
Miss S Barrand
Mr D Hayden (Performing Arts Tech)
Ms E Worth (Instrument Tutor)
Ms J Hernandez (Instrument Tutor)
Ms A Emerson (Instrument Tutor)

Personal Development Education (PDE)
Personal Development Education (PDE)
Subject Teachers

Ms N Woodfin (Subject Leader)
Ms A Smith (Assistant Headteacher DP6)
Mr N Elliott
Miss S Brogdan
Miss K Brookes
Ms M Berghes (EAL Coordinator)

Physical Education
Physical Education
Subject Teachers
Mr P Hyett (Director of Sport)
Mr C Mullings (Subject Leader)
Mrs L Deadman (Second in Charge)
Mr B Trayler (HOY Yr12)
Mr L Gardner (Director of Basketball Academy)
Miss L Clough (HOY Yr7)
Ms V Bass
Mr O Sotoyinbo
Miss K Moore
Psychology
Psychology
Subject Teachers
Miss M Coterill (Assistant Headteacher)
Miss L Hayes (Subject Leader)
Science
Science
Subject Teachers

Mrs A Hazell-Rayner (Subject Leader)
Mrs O Babalola (Subject Leader: Biology)
Mr M Ramzan (Subject Leader: Physics)
Mr B Kellett (KS4 Coordinator)
Ms S Falcone (KS3 Coordinator)
Mr M Ridout (BTEC)
Mr J Boulter
Mrs A Ige
Mrs J Wainaina
Mrs S Kapoor
Mr M Aabith
Mrs R Bibi
Mr M Awais Ali
Mr S Agnew

Sociology
Sociology

Subject Teachers

Miss M Cotterill (Assistant Headteacher)
Miss L Hayes (Subject Leader)
Mr B Altinok
Vocational Studies
Vocational Studies
Subject Teachers

Ms J Jn Baptiste (Subject Leader)
Mrs M Bini (Teaching Assistant)
Miss A Jenkins (Teaching Assistant)